На виконання Законів України «Про охорону дитинства», «Про запобігання та протидію домашньому насильству», «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», «Про соціальні послуги», Постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 658, наказу Міністерства освіти і науки від 02.10.2018 р. №1047 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами»

/Files/images/6dlm2rkucuq.jpg

Куди потрібно звертатися в разі вчинення домашнього насильства?

Найперше, куди потрібно звернутися за допомогою – це поліція. Ви можете викликати поліцію за телефоном 102 або звернутися особисто до райвідділу та написати заяву. Пам’ятайте, що поліцейські можуть проникати до житла особи без рішення суду в невідкладних випадках, пов’язаних із припиненням акту домашнього насильства, у разі небезпеки для життя чи здоров’я постраждалої особи.

Якщо ви потребуєте консультації, боїтесь звертатись до поліції з даного питання чи з інших причин, то можете зателефонувати на номери гарячих ліній, де вам нададуть роз’яснення та консультування:

ТЕЛЕФОНИ ДОВІРИ

Дитяча лінія

116 111 або 0800 500 225 (з 12.00 до 16.00)

Гаряча телефонна лінія щодо булінгу

116 00

Гаряча лінія з питань запобігання насильству

116 123 або 0 800 500 335, 0 800 500 333

Уповноважений Верховної Ради з прав людини

0 800 50 17 20

Уповноважений Президента з прав дитини

044 225 76 75

Центр надання безоплатної правової допомоги

0 800 213 103

Національна поліція України

102

Обусмен з прав дитини в Україні М.М. Кулеба

(044) 255 64 50

Підсумки проведення акції в рамках Всесвітньої кампанії "16 днів проти насильства" » Хмельницька РДА

План заходів запобігання домашньому насильству та порядок здійснення невідкладних заходів реагуванняу випадках виявлення фактів домашнього насильства (або отримання заяв/повідомлень про такі факти)

Заходи

Терміни

Відповідальні

1.

Ознайомлення працівників закладу з положеннями Закону України «Про запобігання і протидію домашньому насильству», Методичними рекомендаціями щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами, затвердженими наказом МОН України від 02.10.2018 р. № 1047

до 04.10.2023 р.

члени адміністрації

2.

Організація круглого столу для педагогів «Домашнє насильство. Як розпізнати та як протидіяти»

Листопад

2023 р.

Практичний психолог

3.

Проведення круглих столів для батьків в режимі онлайн «Домашнє насильство. Захист дитини. Повноваження закладу освіти»

Січень 2024 р.

Вихователь-методист, практичний психолог

4.

Розгляд питань захисту дітей від домашнього насильства на батьківських зборах груп і класів

щороку

Вихователі, практичний психолог

5.

Оприлюднення інформаційно-просвітницьких матеріалів з питань запобігання та протидії домашньому насильству на сайті закладу та сайтах педагогів

систематично

Вихователь-методист

6.

Розміщення на веб-сайті закладу контактної інформації про уповноважених осіб закладу, організацій та установ, служб підтримки постраждалих осіб, до яких слід звернутися y випадку домашнього насильства

До 10.10.2023 р.

Вихователь-методист

7.

Розробити методичні рекомендації для педагогів з питань надання психологічної допомоги дітям, постраждалим від домашнього насильства

до 01.12.2023 р.

Практичний психолог

Порядок здійснення невідкладних заходів реагуванняу випадках виявлення фактів домашнього насильства (або отримання заяв/повідомлень про такі факти)

(відповідно до п.39-41 Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, затвердженого постановою КМУ від 28.08.2018 р. № 658

Заходи

Термін

Відповідальні

1.

Вчасне виявлення симптомів неблагополуччя в поведінці та настрої учасників освітнього процесу

постійно

педагоги,

всі працівники закладу

2.

Повідомити завідувача про виявлені факти домашнього насильства

негайно

педагоги,

всі працівники закладу

3.

Фіксація необхідної інформації в журналі реєстрації фактів виявлення (звернення) про вчинення домашнього насильства стосовно дітей

негайно

Вихователь-методист

4.

Надання медичної допомоги (у разі потреби)

негайно

медичні сестри

5.

Повідомлення про виявлений факт в Білоцерківський віддiл полiцiї та в службу у справах дітей Білоцерківської міської ради, Управління освіти і науки Білоцерківськоїї міської ради

протягом доби за допомогою телефонного зв’язку, електронної пошти

Вихователь-методист

6.

Звіт про результати здійснення повноважень у сфері запобігання та протидії домашньому насильству

2 рази в рік

Вихователь-методист

Президент підписав закон щодо посилення відповідальності за домашнє насильство та насильство за ознакою статі

29 липня 2021 року

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі» № 1604-ІХ, який Верховна Рада ухвалила 1 липня 2021 року.

Документ дає змогу постраждалій особі отримати відшкодування матеріальних збитків і моральної шкоди, завданих унаслідок домашнього насильства.

Згідно із законом, військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, а також особи начальницького складу НАБУ, рядового й начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, ДБР та поліцейські несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення поліції про місце свого тимчасового перебування у разі винесення такого припису.

Вказані правопорушення караються накладенням штрафу від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від 30 до 40 годин, або адміністративним арештом на строк до 10 діб.

За повторні правопорушення, вчинені протягом року, передбачений штраф від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або адмінарешт на строк до 15 діб.

Цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Що таке домашнє насильство?

Відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" зазначено, що домашнє насильство – дії, характерні для фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються між родичами або подружжям чи між іншими людьми, які спільно проживають, але не перебувають у родинних відносинах чи у шлюбі між собою.

Які є види домашнього насильства?

Психологічне насильство – форма домашнього насильства, де вас словесно ображають, погрожують, принижують, переслідують, залякують та роблять інші дії спрямовані на обмеження волевиявлення людини. До цього виду насилля також відносять переслідування, постійний контроль з боку кривдника, погрози. Якщо вас ігнорують чи дискримінують через ваші переконання, віросповідання, національну, расову належність чи походження, шантажують – все це є одним із проявів психологічного насильства

В Украине действуют 37 приютов для жертв домашнего насилия

Економічне насильство – форма домашнього насильства, де вас обмежують у доступі до ваших грошей чи забороняють використовувати кошти так, як ви бажаєте. До нього також слід віднести пошкодження вашого майна, перешкоджання в доступі до їжі, житла, майна, обмеження в можливості працевлаштування чи навчання, змушення до жебрацтва та шантажування.

Новини України: Вступили у дію зміни до Кримінального кодексу України щодо насильства в сімї

Сексуальне насильство – форма домашнього насильства, де присутні дії сексуального характеру, вчинені стосовно дорослої людини без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини. До цього також відноситься примушування до статевого акту з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості людини.

Щонайменше 175 фактів насильства з боку бойовиків зафіксовно в ОРДЛО | АРГУМЕНТ

Фізичне насильство – форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Майже половина жертв домашнього насильства не звертаються до поліції

Які заходи можуть застосовуватись до кривдників?

Терміновий припис — захід протидії домашньому насильству, спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров’я постраждалих осіб та недопущення продовження чи повторного вчинення такого насильства. Застосовується до кривдника не більше, ніж на 10 днів. Ідеться про негайне припинення домашнього фізичного насильства. Він полягає в обмеженні кривдника, що вчиняє домашнє насильство, доступу до житлового приміщення, де проживає жертва.

Терміновий припис виноситься за заявою постраждалої людини, а також за власною ініціативою працівників Національної поліції України за результатами оцінки ризиків. Забороняється вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи та контакт з нею. Кривдник повинен залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи.

Обмежувальний припис — захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов’язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямоване на забезпечення безпеки постраждалої особи. Обмежувальний припис видається судом на строк від 1 до 6 місяців за заявою постраждалої особи або її представника. Якщо домашнє насильство застосоване до дитини — за заявою батьків або інших родичів дитини (баби, діда, повнолітніх брата, сестри), мачухи або вітчима дитини, а також органів опіки й піклування.

Під час обмежувального припису діють такі обмеження та заборони:

  • забороняється перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;
  • усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;
  • обмеження в спілкуванні з постраждалою дитиною;
  • заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалої особи;
  • заборона особисто і через інших людей розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
  • забороняється вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.
Кiлькiсть переглядiв: 108

Коментарi